Știri din presă

Revoluția lui Tudor Vladimirescu, sărbătorită cum se cuvine în comuna Balta

Comuna Balta s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare pe data de 6 iunie. Autoritățile locale au decis să îl sărbătorească cum trebuie pe Tudor Vladimirescu, cel care cel care a scris istorie pentru oamenii din zonă și nu numai.

Natura, vremea frumoasă, mâncarea și muzica tradițională au făcut ca spectacolul să țină până țârziu în noapte.

Manifestarea de celebrare a bicentenarului Revoluției de la 1821 a început la ora 8:30, în satul Gornovița, unde a fost plantat un pui de castan chiar lângă legendarul „Castan al lui Tudor”. Punctul culminant al spectacolului a fost momentul când în curtea bisericii a intrat un grup de panduri călare, exact ca în vremea lui Tudor Vladimirescu.

Puteți citi restul articolului aici, pe Agentul.ro.

1 Comment

1. ‼️‼️SĂ NE APRECIEM ȘI RESPECTĂM VALORILE‼️

‼️‼️✍PRIMAR, Irina Zoican , Comuna Balta

‼️✍ ISTORIE, RECUNOȘTINȚĂ,
    ❗TUDOR VLADIMIRESCU❗,
    IDENTITATE NAȚIONALĂ, EDUCAȚIE, CULTURĂ, GLORIE ONOARE, CINSTE ȘI ❗EVENIMENT EMBLEMATIC❗ 🇷🇴❗

‼️✍ IRINA ZOICAN ESTE UN MODEL INCONTESTABIL DE PRIMAR, DE SUFLET PUR ROMÂNESC CARE NU POATE FI EGALAT SAU COPIAT‼️‼️

‼️‼️✍ Ceea ce a reușit Primarul IRINA ZOICAN printr-un așa eveniment de cinste, atingându-și scopul de a scrie alte file fundamentale în istorie ca un adevărat edil cu simț patriotic desăvârșit și urmaș al lui Tudor Vladimirescu, m-a întors mai mult la cinstirea și recunoștința străbunilor și eroilor!

‼️‼️🇷🇴 Se pot spune foarte multe, dar evenimentul în sine ,,glăsuiește” și mai mult!!

‼️🇷🇴Cinste, onoare și aprecieri distinse Primarului Irina Zoican care dovedește zilnic faptul că, totul se poate dacă vrem, ne implicăm loial și avem competențe!!

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *